Informácia o kúpe

Po nájdení vhodnej nehnuteľnosti sa uzatvára rezervačná ( predkupná ) zmluva u notára. Pri podpise tejto zmluvy sa platí dohodnutá záloha ( zvyčajne 10% z ceny nehnuteľnosti ). Po dohodnutej dobe je opäť pred notárom podpísaná  „ostrá“ kúpna zmluva a doplatená celá kúpna cena a provízia. Týmto aktom prechádza vlastníctvo danej nehnuteľnosti na kupujúceho.

 

Realitná kancelária, prípadne právnik obratom podá žiadosť na kataster na zápis nového majiteľa. Samotný zápis do katastra nehnuteľností môže trvať niekoľko mesiacov. Samozrejme, je možné podpísať kúpnu zmluvu ihneď.

 

Kupujúci musí mať pred uzavretím kúpnej alebo predkupnej zmluvy vystavené daňové identifikačné číslo OIB, ktoré mu na miestnom daňovom úrade zabezpečí realitná kancelária. Pri kúpe chorvátskej nehnuteľnosti prebiehajú všetky platby v kunách.

 

Záloha môže byť zaplatená v hotovosti v eurách prípadne v kunáchPri kúpe chorvátskej nehnuteľnosti je povinnosťou kupujúceho zaplatiť do mesiaca od kúpy daň z prevodu nehnuteľnosti.  Ďalej platí správne a notárske poplatky a províziu pre agentúru.

 

Dobrou správou je, že v Chorvátsku sa neplatí ročná daň z nehnuteľnosti, ako je to napríklad u nás. 

 

Dane / poplatky

 

Zobrazené ceny sú predajné ceny nehnuteľností. Niektorí predajcovia nepristúpia na vyjednávanie o cene, no občas je možné sa na cene dohodnúť.  Pri príprave rozpočtu na nákup nehnuteľnosti je potrebné mať na pamäti ďalšie náklady ako sú:

 

  • Provízia pre agentúru,  Daň z nehnuteľnosti , Správne a notárske poplatky

 

Provízia pre agentúru

 

Naša provízia je 3% z ceny nehnuteľnosti . Pre menšie transakcie je minimálna provízia  2500 eur. Nie sme platcami DPH.

 

Naša agentúra zabezpečí kompletný servis  :

 

* pomoc s výberom nehnuteľnosti

 

* osobné konzultácie

 

* prehliadky nehnuteľností

 

* slovenský sprievod a tlmočenie počas prehliadok ( pozn. platí sa extra )

 

* pomoc s nájdením ubytovania počas prehliadok

 

* pomoc so založením účtu v Chorvátsku

 

* vybavenie OIB ( chorvátske daňové identifikačné číslo)

 

* právne služby ( overenie statusu nehnuteľnosti, zastupovanie pred notárom, prihlásenie na miestnych úradoch, prevod nehnuteľnosti na katastri )

 

* zostavenie predkupnej / kúpnej zmluvy

 

* v prípade záujmu preklad zmluvnej dokumentácie ( pozn. platí sa extra )

 

* odovzdanie nehnuteľnosti

 

* prepis elektriny, vody a ďalších služieb

 

* asistenčné služby aj po skončení spolupráce : )

 

 

Daň z prevodu nehnuteľnosti ( RETT – Real Estate Transfer Tax )

 

Daň z prevodu nehnuteľnosti jeod 1.1.2019 znížená na 3% a je povinná pre každého ( domáceho i zahraničného ). Známa je pod označením RETT . Po dokončení predaja pošle právnik daňovému úradu prihlášku ( v lehote do 30 dní ) .  Do 15 dní od odpovede daňového úradu je potrebné daň uhradiť. Neuhradená daň po tomto období  sa navýši o 17 %  úrok.  

 

Obhliadky nehnuteľností

 

V prípade, že sa jedná o obhliadky vo väčšej vzdialenosti ( napr. ostrovy ), klient hradí náklady spojené s cestou plus 100eur/deň sprievodu. Tento poplatok sa klientovi v prípade kúpy nehnuteľnosti odpočíta z provízie. 

 

 

Špecialisti na Chorvátske nehnuteľnosti

 

V spolupráci s partnermi v Chorvátsku pokrývame celú Istriu, Kvarner a Dalmáciu a ak ste aj v našej širokej ponuke nenašli nehnuteľnosť Vašich snov,

neváhajte nás kontaktovať. Urobíme maximum pre to, aby sme ju pre Vás našli.

 

Naša práca nás baví, teší nás predstava, že dokážeme zákazníkovi nájsť dom či apartmán snov, ktorý mu bude prinášať potešenie po celý život.

 

DOBRODOŠLI !

 

Peter Slabý je agentom pre Slovensko a  Českú Republiku. Rád sa s Vami osobne stretne, aby prediskutoval Vaše predstavy o hľadanej nehnuteľnosti, prípadne po vzájomnej dohode s Vami osobne navštívil Vami vybrané nehnuteľnosti. Kontakt: 0908 230 568